Membership

The most current listing of the Rank & Tenure committee will be listed here.

2016-2017 RANK AND TENURE COMMITTEE

Robert Bulman - Chair - SOLA School Representative - 2013-2016

Michael Barram - Member-at-Large - 2015-2017

David Bird - Member-at-Large - 2016-2019

Vidya Chandrasekaran - Science Representative - 2015-2018

Tomas Gomez-Arias - SEBA Representative - 2015-2017

Jeannine King - Member-at-Large - 2016-2019

Claude Malary - KSOE Representative - 2016-2019

Sawako Suzuki - KSOE Representative - 2016-2019

Steve Woolpert - Member-at-Large - 2016-2019

 

2015-2016 RANK AND TENURE COMMITTEE

Robert Bulman - Chair - SOLA School Representative - 2013-2016

Roy Allen - Member-at-Large - 2013-2016

Michael Barram - Member-at-Large - 2015-2017

Rebecca Carroll - Member-at-Large - 2013-2016

Vidya Chandrasekaran - Science Representative - 2015-2018

Tomas Gomez-Arias - SEBA Representative - 2015-2017

Dana Herrera - Member-at-Large - 2013-2016

Sue Marson - KSOE Representative - 2015-2017

Jeff Sigman - Member-at-Large - 2014-2017

 

2012-2013 RANK AND TENURE COMMITTEE

Norrie Palmer Chair Elect, Member-At-Large 2010-2013
Gretchen Lemke Santangelo SOLA School Representative 2010-2013
Carl Guaneri Member-At-Large 2010-2013
Jeff Sigman Member-At-Large 2010-2013
Colette Fleuridas KSOE School Representative 2011-2014
Yung Jae Lee SEBA School Representative 2011-2014
Joel Burley SOS School Representative 2011-2014
Frank Murray Member-At-Large 2011-2014
Mary True Member-At-Large 2011-2014

 

 

2011-2012 RANK AND TENURE COMMITTEE

Gretchen Lemke-Santangelo Chair Elect, Member-at-large 2010-2013

Norrie Palmer SOLA School Representative 2010-2013

Carl Guaneri Member-at-Large 2010-2013

Jeff Sigman Member-at-Large 2010-2013

Colette Fleuridas KSOE School Representative 2011-2014

Yung Jae Lee SEBA School Representative 2011-2014

Joel Burley SOS School Representative 2011-2013

Frank Murray Member-at-Large 2011-2014

Mary True Member-at-Large 2011-2014

 

 

2010-2011 RANK AND TENURE COMMITTEE
Jose Feito, Chair Member-at-large 2008-2011
Theo Carlile Member-at-large 2008-2011
Rebecca Proehl School Representative, KSOE 2009-2011
Andrew Williams School Representative, SEBA 2009-2011
Mari-Anne Rosario School Representative, SOS 2010-2013
Norrie Palmer School Representative, SOLA 2010-2013
Carl Guarneri Member-at-large 2010-2013
Jeff Sigman Member-at-large 2010-2013
Gretchen Lemke-Santangelo Member-at-large 2010-2013

 

 

 2009-2010 Membership:

Rebecca Carroll, Chair

Steve Cortright

Jose Feito

Chris Ray

Sally Stampp

Theodora Carlile

Lisa Manter

Rebecca Proehl

Andrew Williams

 

2008-2009 Membership:

Rebecca Carroll, Chair

Steve Cortright

Kara Boatman

Joan Peterson

Michael Barram

Jose Feito

Chris Ray

Carl Guarneri

Sally Stampp